Apartmanda Köpek Beslemenin Hukuki Boyutu

Apartmanda Köpek Beslemenin Hukuki Boyutu

Özellikle şehir hayatlarımızı sıkıştırılmış apartman dairelerinde yaşayan biz metropol insanlarının evlerinde köpek beslemesi yer yer büyük sorunlara yol açıyor. Apartman sakinlerinin hayvan sevmeyen kişiler ile bizlere zor anlar yaşattığı sıklıkla başımıza gelen durumlardandır. Peki hukuksal haklarınızı biliyor musunuz? İşte bu konuda size yardımcı olacak bir yazı hazırladık.

kopek

Köpeği Apartmanda Beslemenin Yasal Konusu

Öncelikle oturduğunuz apartmanın ilk yapıldığı yıl gerçekleşen toplantı sonucu apartmanda hayvan beslenemez maddesi var ise siz dahil kimse hayvan besleyemez. Fakat buda şikayet eden kişiye size git deme hakkını doğurmaz. Örneğin hayvan beslenemez ibaresi yer alan bir planda dikkat etmeniz gereken apartman planında yer alan başka kurallar ve maddelerin uygulamada olup olmamasıdır. Maddelerde yer alıp da uygulanmayan durumlarda ısrarcı olmanız caydırıcı etkiyi %50 oranında arttırır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise şikayet öncesi ve sonrası kuralların geçersizliğidir. Şikayet sonrası koyulan bir kuralın geçersizliği vardır.

Şikayet sahibi kişiler köpeğinizin sizinle birlikte yaşadığını ispatlamak için zabıtalara haber veriler. Zabıtanın görevi köpeğin aşı karnesini ve ağızlığını kontrol etmektir. Başka yasal bir hakkı yoktur.

kopek-apartman

Çevre il müdürlüklerinde ses kirliliği açısından şikayet edilmesi de bir olanaktır. Bu durumda ses tespiti decibel olarak özel ses kayıt cihazları ile tespit edilir. Rahatsızlık verici ses sınırı 120 decibelden başlar buda ancak 3 4 tane yer kazma makinesinin çıkardığı sese eşittir ki hiç bir köpek bu kadar ses çıkaramaz.

Aynı zamanda bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Avrupa birliği entegrasyonu birliğinde Avrupa Hayvan hakları yasasını imzalamıştır. Bu yasa ile birlikte İnsanlar evlerinde besledikleri hayvanlarını terk edemez ve terk etmeye zorlanamaz.

Bu tarz konular mahkemeye ulaştığında uzun bir süreç olur. Hayvan sahipleri ümitsizliğe kapılarak tüylü dostlarını evlerinden uzaklaştırırlar. Bu durumda hayvan hakları derneklerinden destek alınarak iyi bir avukat ile bu durum hayvan sahibinin lehine döndürülür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*