İlk Kez Kedi Sahiplenecek Kişiler İçin Evde Bakım

İlk Kez Kedi Sahiplenecek Kişiler İçin Evde Bakım

Günümüzde hayvan sevgisi olan bir çok insan var.Evinde besleyemeyen insanlar olsa da kapı önlerine mama ve su bırakan havyan sevgisi olan insanlar gördükçe eminim gurur duyuyorsunuzdur.Eğer kedi sahiplenmek istiyorsanız ve bakımıyla ilgile pek fikriniz yoksa simdi sizlere yardımcı olacağız.Biricik hareketli ve akılı dostlarımızın bakımından püf noktalar.

İlk Gece

Sahiplendiğiniz kedi kaç yaşında olursa olsun ilk dikkat edilmesi gereken konu eviniz kediniz için yabancı bir alan olduğu için.Nedeniyle evdeki diğer üyelerle varsa başka hayvanlarınızla tanıştırmak için acele etmeyin. Kedinizi bırakın yavaş yavaş kendisi tanısın,sınırlarını belirlesin.

Kedinize kum kabını ve mama kabının yerini göstermeniz yeterli olacaktır.Kediniz yavruysa eğer ilk  gece yanına pet şişe içerisine sıcak su ve polar battaniye bırakabilirsiniz. İlk gün dikkat etmeniz gereken konuların başlıcası pencere ve kapalı tutulması geliyor.

Ayrıca elektrik,telefon kabloları,topraklı saksılar ve kemirilecek çiçeklerde büyük tehlike içermektedir. Gerekli değilse onları ortadan kaldırınız.Özellikle evinizde zambak bitkisi kediler için zararlı bir bitki olarak bilinir.

 

İlk Kez Kedi Sahiplenecek Kişiler İçin Evde Bakım

Mama Seçimi

Kediniz yavru değil yetişkin bir kediyse,aldığınız daha öncesinde kullandıkları mamayı öğrenip ona devam edebilirsiniz. Eğer kediniz yavruysa gelişime en çok ihtiyaç duyulduğu dönemde demektedir. Daha öncesinden kullanılan mama yetersiz kalabilir. Mineral ve vitamin içerikli kuvvetli özel yavru kedi mamaları tercih ediniz.

8-12 haftalık yavru kediler günde 4 kez, 3-6 aylık kediler günde 3 kez ,6 aylık olduktan sonra günde 2 kez mamaya ihtiyaç duyarlar.Yavru kediler için satılan kuru mamalar, konserve mamayla karıştırılıp verilmemelidir. Yiyemediği konserveyi evde bekletmeden mutlaka atılmalıdır.

 

İlk Kez Kedi Sahiplenecek Kişiler İçin Evde Bakım

Mama kabının yanında ekstra kapta temiz su bulundurmak gerekiyor. Unutulmaması gereken diğer konu yavru kedilere asla süt verilmemelidir.Anne sütü harici bütün sütler yavru kedilerde ishale ve ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Evinizde ki yavru kedi annesinden ayrılmak zorunda kaldıysa veterinerde satılan anne sütü karışımlarından bir şırınga yardımıyla yararlanılabilinir.

Tuvalet Eğitimi

Hiç korkularınız olmasın kediler son derece temiz hayvanlardır. Yetişkin kediler kum kabını gördüğü zaman yapması gerekeni bilirler.  Yavru kedilere ise tuvalet eğitimini anne ile yeterli bir süre kalabilmişse anneleri tarafından eğitimi verilmiştir. Sokaktan bulduğunuz  yavru kedi  anne sisse onu kum kabının başına götürün ve parmaklarınızla kumu bir kaç kez karıştırın.

Daha sonra kediyi kum kabına bırakın. İçgüdüsel olarak ne yapmasını gerektiğini bir kaç seferde anlar. Burada en zor konu tuvaletini yapacak kadar küçük kedi bakımıdır. Büyüyene kadar  3-4 saate bir ıslak pamukla tuvaletini yaptırmaya çalıştırmak gerekir. Aksi takdirde yavru kedi  tuvaletini yapamayacak ve istemsiz sonuçlar ortaya çıkacaktır.

 

İlk Kez Kedi Sahiplenecek Kişiler İçin Evde Bakım

Göz Bakımı

Yavru kedilerde özellikle annesinden erkenden  ayrılmış olması sebebiyle göz kapaklanması,göz kapanması gibi rahatsızlıklar görünebilir.Kediler normal şartlarda annesini yalayarak temizlenmesi sonucunda iyileşen bu enfeksiyonu artık siz tedavi etmek zorundasınız.Kedinin gözlerini serum fizyolojik çözeltisi kullanılarak pamuk yardımıyla gözlerini günde bir kaç kez temizlenebilir.Bunlara rağmen geçmiyorsa veterinere götürmekte yarar vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*