Kedi Kumları ve Kullanımları

Kedilerin tuvalet eğitimi çoğunlukla kolaydır. Kedinize bir tuvalet kabı alıp içini kumla doldurduğunuzda içgüdüsel olarak gidip içine girecektir. İlk adım olarak patilerini alıp kumu biraz kazdırmanız yeterli olacaktır.

Kum çeşitleri farklı kokularda ve formlardadır. Genel olarak silikon ve topaklanan olarak ayrılır. Silikon kumların adı silikadır. Silika kum çeşidi büyük tanelidir. Beyaz renkli küçük parçacıklar kedinizin tuvaletini kolayca emer ve kokuyu hapseder. 2 günde bir temizlenmesi ve karıştırılması durumunda uzun süreli kullanıma uygundur. Silika kuma alışan kediler hep bu formda devam etmek isteyebilir. Diğer kumlara göre toz kaldırmaz ve etrafa saçılması daha azdır. Kumun çeşitli kokuları bulunmaktadır.

Bentonit olarak da geçen topaklanan kumlar doğal kuma çok yakındır. Kedinizin alışması içgüdüsel olarak daha kolay olacaktır. Bentonit kumlar kedinizin çişinin kokusunu topaklanarak hapseder. Temizlemesi katılaştığı için daha kolay olmaktadır. Çok çeşitli kokular barındırır. Portakal, Marsilya sabunu, pudra, parfüm bunlardan bazılarıdır. Sık sık temizlendiği sürece uzun süre kullanıma uygundur. Kimi kullanıcılar kumların tüm paketi boşaltıp temizleye temizleye azalmasını tercih eder, kimileri de bölüm bölüm kullanır. Bu tercihe bağlı bir durumdur.

 

Kumların çeşitli kokuları kullanıcılar içindir de denilebilir. Kapalı tuvaletler, kokulu kumlar, tuvalet poşetleri tüketicinin kolaylığı için üretilmiş ürünlerdir. Ev içerisinde kedi bakmanın tek zahmetli yanı kumunun temizliğini sağlamaktır. Bunun için de üreticiler kolaylık sağlayıcı birçok ürün imal etmişlerdir.

Çam pelletinden üretilen kumlar da mevcuttur. Bu kumlar tamamen doğaldır. Uzun ömürlüdür. Kullanımdan sonra sertleşerek topaklaşır ve kürekle alımını kolay hale getirir. Bahçeden gübre olarak da kullanılabilen bu ürün tamamen doğal olduğu için doğaya bir zararı bulunmaz. Kullanımına alışan kediler bu kumdan vazgeçemezler.

Kedi tuvalet eğitiminin kolaylığı evde kedi bakımına sıcak bakılmasına yardımcı olur. Tuvalet kabı, kum ve bir tane kürek bu iş için yeterlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*