Kedilerde Kan Basıncı Yüksekliği

Kedilerde Kan Basıncı Yüksekliği

Hipertansiyon kedilerde sıklıkla yüksek kan basıncı belirtisiyle ortaya çıkan sağlık problemlerinden biridir. Kedilerin artelyal kan basınçları sağlıklı bir kedininkinden fazla olduğu durumlarda ortaya çıkar. Kedilerde hipertansiyon başka bir hastalık nedeniyle çıkmış ise bu durum ikinci hipertansiyon olarak bilinir.

Kedilerde Hipertansiyon Belirtileri

Kedilerde insanlar gibi hipertansiyon hastalıkları meydana gelir. Bu hastalıkların bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler aşağıda maddelendirdiğim şekildedir.

  • Göz kanlanması
  • İdrarda kan
  • Burun kanaması
  • Böbreklerde problemlerin ortaya çıkması
  • Vücudun herhangi bir yerinde zayıflık görülmesi
  • Gözbebeklerinin büyümesi

Kedinizde böyle belirtiler görür veya değişiklikler hissederseniz en yakın veterinere götürüp sağlık muayenesini yaptırınız. Aşağıdaki yazımda size hipertansiyon nedenlerini açıklayacağım.

Kedilerde Hipertansiyon Nedenleri

hasta-kedi

Kedilerde ilk hipertansiyon nedenleri bilinmemektedir. Genetik hastalıkların önemli olduğu bilinmektedir. Primer hipertansiyon adına yapılan araştırmalarda kronik böbrek yetmezliği yaşan kediler de yaklaşık %70 inde hipertiroidili kedilerin ise yaklaşık %89 unda az yüksek tansiyona neden olduğuna rastlanmıştır.

Kedilerde hipertansiyon nedenlerinin yaklaşık %85 i kadarını oluşturan seconder ikinci hipertansiyon çeşitli böbrek hastalıkları hormon ve hipertiroid  gibi hastalıkların neden olması ile ortaya çıkar. Kedilerde azda olsa görülen şeker hastalığı hipertansiyonun neden olmasıyla ortaya çıkar.

Kedilerde Hipertansiyon Teşhis Edilmesi

sarman-kedi

Kan basıncı insanlarda olduğu gibi kedilerde de ölçülür. Kedilerde tansiyon ölçümü kedinin patisine takılıp şişirtilerek yapılır. Kedilerde normal olan tansiyon ölçümü aşağıdaki şekildedir.

  • 150/95 asgari tehlike vardır ve tedavi önerilmektedir.
  • 150/99 – 159/95- kontrol edilmesi gerekir tedaviye gerek yokturdur.
  • 160/119 ila 179/100 – Organların zarar görmemesi için müdahale edilmelidir.
  • 180/120 – Koplikasyonların gelişmemesi için mutlaka tedavi edilmelidir.

Yukarıda belirttiğim ölçümlere dikkat edip kedinizin tansiyonlarını kontrol altına alınız.

Kedilerde Hipertansiyon Tedavileri

Kedilerde yüksek tansiyonun tedavi edilmesi için önce hiper tansiyonu tetikleyen hastalıklar tedavi edilmelidir. Alt yapıdaki hastalık tedavi edilemez ise hiper tansiyon kontrol altına alınamaz. Hastalığın işlerlemesi halinde farklı sağlık sorunları ortaya çıkar. kedilerde kan basıncı sürekli kontrol kontrol edilmeli problemli durumlar var ise bir veteriner eşliğinde kontrol altına alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*