Kedilerde Leukemia Kan Kanseri Hastalığı

Hastalık etkeni virüstür. Virüsün bulaşması genelde uzun süreli yakın temaslarda olur. Dezenfektanlar karşısında çok dirençsizdir. İnsanlardaki HIV ve AIDS ile aynı Retrovirus grubu virüslerin neden olduğu bağışıklık sisteminin baskılanması ile dokularda tümöral oluşumlara yol açan bir hastalıktır. İnsanlara bulaşan bir hastalık değildir. Fakat kediler arasında gözyaşı, idrar, dışkı, salya ve sümük yolu ile bulaşabilir.

kedi

Ancak bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayanlar hastalığı alabilir ve bağışıklık sistemi iyice azaldığında hastalık kendini gösterebilir. Virüs çok zayıftır. Kuru ortamda 2-3 saatte, nemli ortamda ise 2 gün yaşayabilir. Kedilerin yaklaşık %20 sinde lenfosarkom oluşumu ile sonlanır. Bir çok kedide orta düzeyde yetersizliği ile seyredebilir.

Kedilerde leukemia hastalığının belirtileri

kediler

Bulaşma ve yayılma kaynağı FeLV ile enfekte kedilerdir. Yetişkinler yavrulara göre hastalığa daha dirençlidir.Fakat yine de hastalık oluşturabilir. Bu kedilerin bireysel vücut direnci ve o anki bağışıklık durumu ile alakalıdır.

  • Üreme bozukluğu ve idrar kaçırma
  • Geri dönüşümsüz anemi
  • Kemik iliğinde ciddi azalma
  • Loykosarcom oldukça sık olarak görülür.
  • Alt çene kemiği lenf yumrularında lymphadenopati
  • Sekunder enfeksiyonlar nedeni ile immunosuppresion

Hastalık dönemi

Bağışıklığı zayıf düşen ve bu dönemde immün yanıt geliştiremeyenler de kemik iliği ve diğer bazı organlarda inatçı enfeksiyonlar gelişir.Bu aşamaya gelmiş olan kediler ömür Boyu enfekte kalır.

kedi

Yapılan testlerle hastalığı teşhis edilen kediler kısa süre boyunca ölebilir ya da 4 yıla kadar semptom göstermeden kalabilir. Bağışıklık sistemi için çeşitli yerlerde çeşitli kan hastalıkları. Çevrede bulunmuş virüs, bakteri, mantar, parazit, protozoon gibi etkenler zayıflayan bağışıklık sistemde hastalıklara neden olur.

Kedi leukemia hastalığı tedavisi

Aşılamaların zamanında ve düzenli olarak yapılması gerekir. Çeşitli anti viral ajanlar kullanılabilir. Ayrıca hangi organı etkilendiyse ortaya çıkan semptomlara göre tedavi. Değişkendir.Tedavinin anlamı değişir ve nasıl bir sonuç alınacağı belirsizdir.

kedi

Hastalık çoğu kez yavru döneminde bulaşır. Ayrıca stres yavruların hastalığa yakalanma risklerini artırır. Bu yüzden yavruların aşılamaları bitmeden dışarı bırakılmaları sakıncalıdır. Hastalık genelde çok uzun süreli bir seyir izler. Hastalıktan ölüm sebebi bağışıklık sistemi zayıf olduğu için sekunder enfeksiyonlardır. Bu yüzden oluşabilecek tüm semptomlar gözlenerek hemen önlem alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*