Kedilere Dolorex Kullanılır Mı?

Kedilere Dolorex Kullanılır Mı?

Dolorex insanlar tarafından ağrı kesici olarak kullanılan bir ilaç türüdür. Bu ilaç kediler tarafından da ağrı kesici olarak kullanılır.Kedilerin bu ilacı kullanmalarındaki en büyük neden içerisinde parasetamol olmasıdır. Parasetomol kediler için oldukça önemli bir toksit maddedir. Bu madde kedileri ölüme kadar götürür. Bundan dolayı brufen, vermidon, majezik, gibi ilaçlar kediler için tavsiye edilmezken Dolorex bazı durumlarda verilir.

Kedilere Ağrı Kesici Verilmesi

Kedilerin bazı hastalık durumların da veterinerler tarafından dolorex verilebiliyor. Kedilerin ağrı çektiği bazı durumlarda kedilere veterinerler tarafından belli dozlarda verilmektedir.

kedilerde dolorex kullanımı

 

Veterinerlerin uyulması gereken doz miktarını aşmamanız gerekir.

Hangi Durumlarda Kedilere Dolorex Verilir?

Dolorex kedilerde yumuşak doku ameliyatı geçirmiş kedilere verilir. Ameliyat sonrası oluşan ağır ağrıları dindirmek amacıyla kullanılır. Fakat bu ilaç veteriner kontrolü altında verilmelidir. Kedinizin ağrısı olduğu zaman veterinere danışmadan verilir ise bu yanlış bir davranıştır. İçerisinde parasetamol parındırması bile tehlikelidir.

Kediler Üzerindeki Yan Etkileri

Dolorex’in kediler üzerinde farklı yan etkileri vardır. Bu  yan etkileri size aşağıda maddelendireceğim.

  • Kusma, iştahsızlık
  • Deri üzerinde meydana gelen reaksiyonlar
  • İshal, böbrek yetmezliği

kedilerde dolorex kullanımı

Yukarıda yazdığım gibi çok ufak yan etkileri olabileceği gibi ağır yan etkileride vardır. Sizde köpeğinize ilaç vermeden önce bir veterinerden destek alınız. Veterinerin önerdiği doza uygun veriniz.

kedilerde dolorex kullanımı

Köpeğinizin sağlığı sizin için önemlidir. Bundan dolayı ilaç kullanımlarını veteriner tavsiyelerine uygun bir şekilde kullanınız. Bilinçsiz kullanılan ilaçlar yan etki yapabilir. Hatta daha fazlası ölüme kadar yol açabilir.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*