Kedilerin Ev Yaşamı

Köpek bakımının en zor yanlarından biri sürekli ilgi halidir. Köpeğinizi 1 günden fazla yalnız bırakmamanız gerekir. Köpekler günde en az 2 kez hem tuvalet hem de hava alma ihtiyacı için dışarı çıkarılmalıdır. Bu durum köpek bakımını büyük bir sorumluluk haline getirir.

Kediler de ise durum biraz daha farklıdır. Belli bir yetişkin seviyesine gelmiş, kendi kendine zaman geçirebilecek kadar büyümüş kediler yalnız kalabilir. Çıktığınız 2 günlük bir seyahat kedinizi çok zorlamayacaktır.

Kediler ev içinde genelde kendi köşelerinde uyuyarak zaman geçirmeyi tercih ederler. Arada bir mama kaplarına doğru gider, sevgi istediklerinde de kucağınıza gelirler. Geceleri genelde çocuklukta nasıl alıştılarsa öyle devam eder.  Yatağınızda sizinle uyumaya alıştıysa böyle devam eder. Kedisinin yatağında yatmasını istemeyen kedi sahipleri de genellikle geceleri salonda ya da onlara aldıkları kedi evlerinde yatmalarını isterler. Kediler yavruyken bu duruma alışmak da güçlük çekmez. Yaşamları boyunca da bu durum böyle devam edebilir.

Kedilerin ev içinde kendi huzurları bulunmaktadır. Bunu kimi zaman sizinle paylaşırlar kimi zaman da kendi kendilerine yaşarlar. Maması ve taze bir kap suyu olduğu sürece kolaylıkla hayatını devam ettirebilirler. Sabah işe gidip akşam dönmeniz ya da 1 gece dışarıda kalmanız kedinizi pek etkilemez.  Köpek bakımıyla kedi bakımının arasındaki en büyük fark budur. Bu durum kedi bakımını daha kolay hale getirir.

Temel ihtiyaçlar dışında da kedinize ek besinler, ödül mamaları, yaş mamalar vermeniz onun mutluluğunu arttıracaktır. 2-3 günlük bir tatile giderken, kediniz bol miktar mama ve su vermeniz ve kumunu temiz bırakmanız yeterli olacaktır. Dönüşünüzden sonra size biraz surat yapsa da sizi özlemiş olup kısa sürede kucağınıza gurrlayarak gelecektir.

Daha uzun evden uzaklaşmanız gereken zamanlarda mutlaka kedinizi ziyaret edecek, mamasını suyunu tazeleyecek ve kumunu temizleyecek bir arkadaşınıza anahtarı bırakmanız gerekir. Uzun süreler yalnız kalan kediler depresyona sürüklenebilir.

Kedileri bu durumlarda evinden uzaklaştırmamak daha doğru olacaktır. Evini benimseyen kedi yabancı bir evde sahibi olmadan vakit geçirirse tedirgin olup etrafındakilere saldırabilir. En sağlıklısı kendi evinde kalması ve 2 günde bir ziyaret edilmesidir. Uzun bir tatilden sonra kendinizi affettirmek biraz daha zor olacaktır fakat zamanla ilginizi özleyen kediniz yanınıza gelecektir.

Kedilerin özgürlük içgüdüsü ev içinde hem sizin yaşantınızı hem de kendi yaşantılarını kolaylaştırır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*