Kedinizin Sağlığı için Mama Seçimi

Kedilerin bağışıklık ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması çok önemlidir. Bu sistemlerin sağlığı için kedinizi beslediğiniz mamalar önemlidir. En önemlisi kedinizin yaşına ve kilosuna göre mama seçimi yapmanızdır.

Mamalar içeriğe, tahıl ve protein durumuna göre ve yaş durumuna göre ayrılır. Kedilerin yavruluk yetişkinlik ve yaşlılık dönemi bulunmaktadır. Kedinizin yaş durumuna göre beslenmesi önemlidir.

Yavru kedi mamaları diğer mamalara göre ekstra vitaminlidir. Bu kedilerin gelişimi ve yaşam kalitesi için önemlidir. Kediler 1 yaşını tamamlayana kadar yavru kategorisinde değerlendirmelidir. Alınan ürünler, mamalar bu yönde olmalıdır.

1 yaşından sonra yetişkinlik evresi başlar. Ev kedileri genellikle 1 yaşında kısırlaştırma operasyonuna girerler. Hem kendi sağlıkları hem de evdeki huzurları için bu operasyon gerekli görülebilir. Kısırlaştırma işleminden sonra kedinizin maması tekrar değişecektir. Bunun sebebi kısırlaştırılan kedinin metabolizmasının yavaşlamasıdır.

Metabolizması yavaşlayan kediler kilo almaya daha müsaittir. Gün içindeki hareketlerinin azalması da kilo alma eğilimine katkıda bulunur. Kedilerinizin kilo kontrolünü sağlamak için kısırlaştırılmış kediler için özel üretilmiş mamalardan tercih edebilirsiniz. Kısırlaştırılmış kedi mamalarının en önemli özelliği karbonhidrat miktarlarının azaltılmış olmasıdır. Az karbonhidrat kilo kontrolü sağlamaktadır.

Kısırlaştırılmış kedi mamaları light kedi mamaları ile karıştırılmamalıdır. Light kedi mamaları fazla kilolu kediler içindir. İçeriği farklıdır. Kısırlaştırılmış kedi mamaları kedilerinizin kilo almaması ile ilgilenmektedir.

Kediler için bir diğer mama seçeneği yaş mamalardır. Kediler yaş mamayı kuru mamaya oranla daha çok severler. Bunun sebebi lezzetli ve yenmesinin daha kolay olmasıdır. Yaş mamaların da yaşam evrelerine göre olanlar mevcuttur. Yavru ve yaşlı kedi konserve mamaları daha çok püre şeklinde olmaktadır. Çiğneme ve yutma kolaylığı yavru ve yaşlı kedilere kolaylık sağlamaktadır.

Doğru yaş ve kuru mamalarla kedinizin gelişimini ve sağlığını en iyi şekilde destekleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*