Kedilerde Tüy Bakımı

Kedilerin birçok tüy çeşidi vardır. Renk ve uzun kısalık en belirgin farklarıdır. Tüy durumu genellikle cinse göre değişir ve genetiktir.

Kısa tüylü kedilerin tüy bakımı uzun tüylü kedilere göre biraz daha kolaydır. 2-3 günde bir tarayarak kısa tüylü bir kedinin tüy dökülmesini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Kullandığınız tarak kedinizin ölü tüylerini alır ve dökülmesini engeller.

Uzun tüylü kedilerde ise durum biraz daha zordur. Kullandığınız tarak kedinizin ölü tüylerini alır fakat bahar aylarındaki yoğun dökülmeye ne yazık ki engel olamaz. Uzun tüylü kedilerin bakımındaki en zor yanlardan biri budur. Tüylerin sık ve düzenli taranmaması uzun tüylü kedilerde çözülemeyen tüy öbeklerine sebep olabilir. Birbirine dolanan tüyleri açmak zor bir işlemdir. Bazen bu durum tüm tüylerin traş edilmesine sebep olabiliyor.

Düzenli taranmayan kedilerin midelerinde de belirli sorunlar meydana gelebilir. Midede tüy yumağı oluşumu uzun tüylü kedilerde sık gözüken bir durumdur. Kediler kendini temizlerken tüylerini yutar ve bu miktar fazla olduğunda midelerini rahatsız eder. Bu duruma çözüm olarak üretilmiş maltlar, vitaminler ve kuru mamalar bulunmaktadır.

Evinizdeki tüy öbeklerini temizlemeniz için de birçok ürün bulunmaktadır. Tüy toplayıcı rulolar bu ürünler içerisinde en yaygın olanlardan biridir. Yaprak yaprak olan bu rulolar kullanıldıktan sonra kolaylıkla çıkarılmaktadır. Bu ürünler genelde kıyafetlerinize, koltuklarınıza ve örtülerinize kolay uygulanabilir ürünlerdir.

Tüy yumağı önleyici çeşitli içeriklerde macunlar bulunmaktadır. Tadı da kedinizin damak tadına uygun olduğu için kolaylıkla tüketebilirler. Bu sorunun sık yaşandığı kediler için tüy yumağı oluşumunu engelleyen kuru mamalardan tercih etmenizin de faydasını görmeniz yüksek bir ihtimaldir.

Uzun ve gür tüylü kediler kendilerini temizlemekte genelde tam başarıya ulaşamazlar. Ulaşamadıkları yerlerde kir birikebilir tüyleri sertleşebilir. Tuvaletlerini yaptıktan sonra kalıntılar olabilir. Bunları engellemenin yolu aralıklarla kedi temizleme mendiliyle kedinizi temizlemenizdir. Çok sık olmamak şartıyla kedinizi yıkamanız da yararlı olacaktır. Kaliteli bir şampuan ve kremle yıkanan uzun tüylü kedilerin tüyleri sonrasında çok rahat taranabilir. Tüy sağlığı açısından da bu durum yardımcı olacaktır.

Genetiğe göre değişen durumlardan bir de kedilerin tüy renkleridir. Annenin ya da babanın tüy renklerini birebir aynı alan kediler olduğu gibi alaca renklerde olan kediler de bulunmaktadır. 3 renkli kediler genetik kod araştırmalarına göre her zaman dişi olurlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*