Köpek Beslenmesi ve Mama Kabı

Köpeğinizin gelişimi ve beslenmesi için en önemli unsurlardan biri yediği besinlerdir. En çok tüketilen besin kuru mamadır. Köpeğinize en uygun kuru mamayı bulmak oldukça kolaydır.

İlk önem vermeniz gereken köpeğinizin yaşına ve ırkına uygun olmasıdır. 1 yaşına kadar olan köpekler için yavru köpek maması kullanılması önemlidir. Her mama paketinin arkasında günlük verilmesi gereken miktar bulunmaktadır. Yavruluk döneminde bu genel olarak öğünlere bölünür. Yetişkinlikten sonra ise tek öğüne indirilir.

Köpeğiniz için seçebileceğiniz birçok mama ve su kabı modeli bulunmaktadır. Bu seçenekler malzemelerine, büyüklüklerine, desenlerine ve özelliklerine göre değişir. Malzeme olarak seramik, plastik, çelik gibi çeşitleri bulunmaktadır. Temizleme kolaylığı, sağlık ve dekorasyona göre tercih edilebilecek çeşitlerdir. Genel olarak bulaşık makinesinde yıkanabilirler.

Köpeğinizin ırkına göre mama kabının büyüklüğüne ve yüksekliğine karar verebilirsiniz. Büyük ırkların mama taneleri küçük ırklara göre daha büyüktür. Dolayısı ile mama kabı boyutu da ırka göre belirlenebilmektedir. Sağlık açısında seramik kaplar daha çok tercih edilmektedir. Kolay temizlenebilir olması herhangi bir mikrop barındırmamasına yardımcı olur.

Mama kabının dekoratif olması da önemlidir. Genelde ev içinde kullanılan mama kaplarının çeşitli desenleri bulunmaktadır. Göz zevkinize göre seçim yapmanız da kolaylaşmaktadır.

Büyük ırk köpekler için yerden yükseltilmiş mama kapları da bulunmaktadır. Yerde duran mama kapları köpeğinizin eğilmesine sebep olduğu için büyük ırk köpeklerde ağrı yapabilir. Belli bir mekanizmayla yükseltilen mama ve su kapları köpeğinize kolaylık sağlayacaktır.

Köpeklerinizin beslenmesini kolaylaştırmak ve düzene oturtmak için zamanlı olarak kullanılabilen otomatik mama kapları da mevcuttur. Sizin ayarlayacağınız saatte sizin ayarlayacağınız miktarda köpeğinize verecektir. Hazneli su kapları da evde olmadığınız zaman köpeğinizin susuz kalmasını engelleyecektir. Haznesinde tuttuğu suyu azaldıkça su kabına aktararak tazeliğini ve miktarını korumasını sağlayacaktır.

Tüm bunları dikkate alarak ve köpeğinize uygun bir mama kullanarak yaşam kalitesini arttırabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*