Köpek Kısırlaştırması Hakkında Merak Edilenler

Köpek Kısırlaştırması Hakkında Merak Edilenler

Evcil hayvanların kısırlaştırılması davranış  ve sağlıkları açısından durumu hala tartışılır bir durumdur. Bu durumda bazı sağlık örgütleri kısırlaştırmanın faydalı olduğu söylemekte bazı kuruluş,dernek ve hayvan sever kulüplerine göre ırklarının ve sağlıklarının korunması adına tartışılır bir şekilde reddedilmektedir.

Sağlık Açısından Kısırlaştırma

kısır-kopek

Dişi köpeklerde kısırlaştırma işlemi rahim alınarak yapıldığı için rahim kanseri riskine yakalanma olayı ortadan kalkacaktır. İlk kızgınlıktan sonra salgılanan hormonlar meme bezlerini aktif hale getirir ve hücrelerinde değişim meydana gelir.

Bir kez doğum yaptıktan sonra kısırlaştırma yaparsanız rahim kanseri riskini yine ortadan kaldırır fakat meme kanseri riski devam eder. Diğer bir açıdan düşünülürse gebelik ve annelik dönemlerinde bebeklerini beslemek için gerekli olan besin ögelerini kendi vücutlarından karşıladıkları için ileri yaşlarda kemik erimesi oluşur.

Erkek köpeklerde ise erken yaşlarda kısırlaştırma testis kanseri riskini ortadan kaldırır buna bağlı olarak prostat kanserini riskini de en aza indirir. Davranış sal etkiler bakımından da evden kaçma ve kavgaya girişme sebeplerine bağlı olarak yaralanma ve ölüm riskini de ortadan kaldırmaktadır. Bilinenin aksine erken yaşlarda kısırlaştırma fiziksel açıdan köpeklere zarar vermezler.

Davranış Bakımından Kısırlaştırma

kısırlastirma

Davranış bakımından köpeklerin annelik içgüdüleri olduğu doğrudur fakat bu duygular ilk çiftleşme ile birlikte oluşur. Doğum yapmamış bir dişi köpeğin annelik kavramı oluşmaz. Biz insanlar daha çocuk yaşlarımızdan itibaren anne ve babalık modellerine özendirilerek büyütülmekteyiz. Hali ile bir gün anne ve baba olacağımızın hayalini kurarız. Fakat bu durum kedi ve köpekler için geçerli değildir onlar ancak anne ve baba olduktan sonra bu duyguları öğrenirler bu sebepten dolayı ergenlik dönemlerinde bu tarz duyguları bilemezler.

Diğer bir yaygın inanış ise köpeklerin kendi ailelerinden biri ile çiftleşmedikleri düşüncesidir. Bu inanışa örnek olarak kangal köpek türleri gösterilebilir. Fakat kangallar bir köyde yada aile üyelerinden ayrılmadan büyümesi sebebiden kaynaklanır. Doğadaki tüm canlılar kendilerinden uzak olan aynı tür bir canlı ile çiftleşme eğilimi gösterirler. Örneğin dişi bir köpeğiniz var ve bir erkek yavru dünyaya getirdi. Bu yavruyu 2 aylıkken sahiplendirdiğiniz de 9 ay geçtikten sonra köpeğiniz kızgınlık döneminde iken yanına getirirseniz sorgulamadan çiftleşebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*