Köpek Tasması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Köpek Tasması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Köpek sahipleri açısından olmazsa olmazlardan olan köpek tasması göz ardı edilecek bir durum değildir. Bu durumda daha detaylı bilgi sahibi olmanız açısından oldukça önemlidir. Sizler için köpek tasması seçiminde neler yapmalısınız nelere dikkat etmelisiniz gibi detaylı bilgiler ile sizi aydınlatmak istedik.

Tasma/Kayış Seçerken nelere Dikkat Etmeliyiz?

kalin-tasma

Tasma-Kayış seçerken petshoplar da birbirinden farklı çeşitler satılmaktadır. Tasma seçerken çok dikkatli davranmak gerekiyor. Köpeğinizin beden yapısı, hareketlerine bağlı olarak tasma seçimi yapılmaz ise psikolojik ve fiziksel açıdan sorunlara davetiye çıkarmak demektir.

Öncelikle köpeğinizin tasmaya alışma süreci için yavruyken başlanılacak bir süreçtir. Bu süreçte dahi taktığınız tasmadan kurtulmaya çalışacaktır. Fakat bu konuda pes etmeyin zamanla tasmasına alışacaktır.

  • Yavrunuz 8 haftalık olana kadar tasma takılmamalı 8 haftalıktan sonra kullanıma başlanılmalıdır
  • her gün belirli sürelerde takıp çıkararak alışma süresini hızlandırabilirsiniz
  • Köpeğinizi cezalandırmak istediğinizde bu ceza tasma olmamalı
  • Tasmayı takmak istemezse zorlanmamalı
  • Yürüyüşlerde tasma olmazsa olmaz hale gelerek eğlenceli bir şey gibi hissettirmelidir

Boyun Tasması Nedir? Ne işe Yarar?

kopek tasması

Köpeğinizin boynuna takılan ürünlere tasma denilir. Boyun tasmasının asıl kullanım nedeni köpeğinizin isminin yazılmasıdır. Dışarı çıkarken köpeğinizin ismini ve kaybolma durumlarında sizinle iletişim kurulabilecek bilgilerinizi dostunuzun tasmasına mutlaka takmalısınız. Boyun tasmaları yürüyüş tasmaları değildir. Yürüyüş için fizyolojik durumuna göre seçilmiş gövde tasmalarıdır.

Boyun tasması almaya karar verdiğinizde;

  • Köpeğinizin beden yapısı ile boyun ve baş yapısındaki fark
  • Tasma köpeğinizin boyun ve baş kısımına zarar vermeyecek maddeden üretilmesi
  • Dostunuzun yaşadığı ortam, sağlık, hareket ve aktivitelere göre seçim yapılması
  • Tasmaya bir şey takılırsa çıkmaması için güvenlik mekanizması olmalı
  • Boyun ölçüsüne göre uyumlu olması

tasma seçimi köpeğin beden ve boyun ölçülerine göre yapılmalıdır. Köpeğinizin beden ölçüleri artıkça tasma genişliği de artmaktadır.

İnce Tasma

İnce tasma kısa boylu ama baş ve boyun kısmı fazla olan  Chihuahuas, Yorkshire Terrier gibi ırklarda kullanılması gereken tasmalardır. Köpek tasması alırken asla köpeğinizin boynunu kesmeyecek bir maddeden yapılmış olması gereklidir. Ve boyun tasmaları yürüyüş tasmaları değildir. Bu ince tasmaları alırken köpeğinizin adını yazabileceğiniz bir etiket takılan türlerinden olmalıdır.

orta-tasma

Orta Tasma

Orta ve büyük boy köpeklerde orta tasma kullanılmalıdır. Tasma köpeğinizin ne boyununu çok sıkacak şekilde neden çok geniş olmalıdır.

Kalın Tasma

Greyhound, Whippet uzun ve ince boyunlu ırklar için kalın tasmalar en doğru seçimdir. Boyun ve baş genişliği fazla olmayan köpeklerde isim etiketi taşımak için kalın tasmalar tercih edilir. Boyun ve baş arasındaki çok az olan ırklarda ince tasma kullanımı kısa sürede tasmadan kurtulmalarına neden olur.

En uygun tasma metaryalı,kumaş,kendir ve deri olanlarıdır. hem sağlıklı hemde dostunuza asla zarar vermeyecek materyallerdir. Metal boğma ve çivili tasmalar köpeğinize psikolojik açıdan oldukça zararlı olan türlerdir ve kesinlikle kullanılmamalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*