Köpeklerde Coronavirus Enfeksiyonu

Köpeklerde Coronavirus Enfeksiyonu

Tek iplikli koronavirus enfeksiyonu duyarlı genç köpeklerde ishalle seyreden salgınlara neden olur. Virüs özellikle genç köpeklerde daha yaygındır. Yetişkin köpeklere hastalık semptomlarına neden olmaz veya oldukça hafif seyirlidir. Çoğunlukla tedaviye gerek duyulmaz.

köpek

Virusun alınmasını takiben 1-4 gün içerisinde enterit şekillenir. Coronavirus ile beraber seyreden diğer enterik hastalıkların varlığında, dışkı portakal renginde, kötü kokulu ve bazen kanlıdır. Mevcut diğer hastalığa bağlı olarak, enterit şiddetli ise gelişen sıvı ve elektrolit kaybına bağlı ağır bir tablo olabilir, dehidrasyon, asidozis, halsizlik, güçsüzlük görülebilir. Yine enterit sebebiyle peristaltik artışına bağlı intususepsiyon (bağırsağın kendi içine doğru hareketi sebebiyle bağırsak tıkanması) olabilir.

köpek

Virüs, köpeklerin mide ve bağırsak mukozalarında ciddi iltihaplanmalara sebep olur. Hastalıkta klinik olarak yüksek ateş, iştahsızlık, kusma, ishal ve çevreye karşı ilgisizlik gözlenir. Dışkı çok suludur,mukus ve kan  içerebilir. Şiddetli ishal ve kusma dolayısıyla hayvan hızla sıvı kaybeder. Tedaviye kısa sürede başlamak gerekir aksi halde ölüm oranı çok yüksektir.

Tedavisi nasıl olmalı

Spisefik bir tedavi yöntemi yoktur. Antibakteriyel ilaçların kullanımı sekunder bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak için gereklidir. Ayrıca ishal ve kusma ile vücutta oluşan sıvı ve mineral kaybını telafi etmek için intravenöz sıvı sağlamalı ve vitamin desteği ile hasta köpekler kısa sürede iyileşebilirler.

köpek

Köpek hasta veya enfeksiyonlu hasta köpekle yan yana tutulmamalıdır. ve corona virüs aşısıyla desteklenmelidir. Köpekler için CCV aşıları mevcuttur. Ancak 2016 yılı itibari ile, VGG*, köpek coronavirus aşılarının koruyuculuğu ile ilgili yeterli bir kanıt olamaması ve köpekler için enterik coronavirüs ‘ün gerçek bir patojen olup olmadığının tartışmalı olmasından dolayı, yapılmasını önermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*