Köpeklerde Kanserin Belirtileri

Köpeklerde Kanserin Belirtileri

Kanser insanlar içinde büyük bir sağlık sorunudur. Tedavisi yapılmaz ise ciddi problemlere yol açar. Bu durum köpekler içinde geçerlidir. Köpeklerde insanlar gibi kanser hastalığına yakalanırlar erken tedavi edilemez ise sağlık standartları düşer. Erken teşhis durumunda tedaviye tepki verir. Şimdi size köpeklerde kanserin  10 belirtisini aşağıda belirteceğim.

Vücutta Yumruların Oluşması

Köpeğinizin evde kontrollerini elinizle ara ara yapabilirsiniz. Bu kontroller sayesinde kene oluşumu ve köpeğinizin vücudunda yumru oluşumu olup olmadığını anlarsınız. Köpeğinizin vücudunda şişlik fark ederseniz en yakın veterinere başvurmanız gerekir.

Lenf Düğümlerinin Şişmesi

köpeklerde kanser

Köpeklerde lenfoma lenf düğümlerinin şişmesi sonucu oluşur. Köpeğinizin lenflerinde gözle görülür bir şişlik fark ederseniz veterinere götürünüz. Çünkü kanser türlerin de erken teşhis tedaviyi olumlu yönde etkiler.

Hızlı Kilo Kaybı

Kilo kaybı bir çok hastalığın belirtisi olabileceği gibi kanserinde belirtileri arasında yer alır. Kanser olan köpek hızla kilo kaybeder eğer bu durum fark edilirse hemen köpeğimizi veterinere götürüp tedaviye başlanmalıdır.

Karın Şişliği

Karın şişliği sindirim sorunlarının belirtisi olarak düşünülse de aslında kanserin belirtileri arasında yer alır. Köpeğiniz de karın şişliği olduğunu fark ederseniz bir veteriner muayenesine götürünüz.

Açıklanamayan Kanamalar

köpek

Köpeklerde nedensiz yere olan kanamaların çok önemli sebepleri vardır. Özellikle ağızdan ve burundan gelen kanlar kanserin habercisi olabilir. Bunun yanı sıra kanlı idrar, kanlı dışkı yapmaları iç organlarında büyük problemlerin habercisi olabilir. Bu nedenle veteriner muayenesine götürmeniz gerekir.

Öksürük

Köpeklerde öksürün basit sebepleri olabilir bunun yanı sıra akciğer kanserinin de habercisi olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bunun nedenlerini öğrenmeniz gerekir.

Kalan belirtileri de size maddeler halinde aşağıda açıklayacağım . Kanser gibi ciddi sağlık problemi olan köpeklerimizin tedavilerini geciktirmeden zamanında yaptırmamız gerekir.Zamanında yapılan tedaviler tam anlamıyla sonuç verir.

  • Kusma veya kanlı ishal
  • Ağrı veya acı
  • Ağız kokusu veya ağız problemleri
  • Köpeklerde depresyon veya letarji

Yukarıda size maddeler ve açıklamasını yaptığım tüm olaylar kanser belirtisidir. Sizde can dostlarında bunlardan herhangi birini fark ederseniz onları en yakın veterinere götürüp muayenelerini yaptırın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*