Köpeklerde Öksürük Hastalığı

köpek
köpek
Köpeklerde öksürük solunum veya sindirim sistemine kaçan yabancı maddelerden dolayı öksürüğü tetikliyor. Bu tarz öksürükler daha kısa süreli öksürüklere neden olur. Özellikle su içtikten sonra oluşan öksürüğe çoğu zaman kusmada eşlik edebilir. Köpeklerde öksürük sorununun dışında semptomlar da oluşabilir.
Sevimli dostlarımız köpekler çeşitli nedenlere bağlı olarak öksürebiliyor.  Bazı öksürükler üşütmeye, bazılarıysa çok daha ciddi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle şayet köpek uzun süre öksürüyorsa mutlaka veteriner hekime götürülmeli.

Öksürüğün altında yatan nedeni bulmak önemli

Köpeklerin öksürüğünün altında yatan nedeni bulmak son derece önemlidir, zira ancak bu nedeni bularak doğru tedavi uygulamak mümkün olacaktır.

köpek

Köpeklerde öksürüğe şunlar neden olabilir;

 • Viral enfeksiyonlar
 • Alerjiler
 • Parazitler (kancalı kurt ve solucanlar yavru köpeklerde öksürüğü tetikleyebilir)
 • Köpeğin yabancı bir cisim yutması
 • Köpeklerde kalp kurdu kalbe ve akciğer damarlarına yerleştiği için öksürüğe neden olmaktadır)

Görüldüğü gibi köpeklerde öksürük birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmekte. Bu nedenle köpek öksürmeye başladığında yapılacak en doğru hareket veterinere götürmek. Bu yukarıda saydığımız nedenlerin hepsi ölümcül sonuçlar doğurabilme potansiyeline sahiptir ne yazık ki ve geç kalınması sevimli dostunuzun hayatına bile mal olabilir.

Öksürüğe karşı aşılama yapılmalı

köpek

Köpeklerde kuru ve şiddetli öksürük şeklinde kendini gösteren  Parainfluenza üst solunum yollarında enfeksiyona neden olmaktadır. Bu hastalığın ayrı bir aşısı yoktur, ancak yavru köpeklere 6-7 haftalık olduktan sonra yapılan karma aşı ile parainfluenza hastalığına karşı da bağışıklık kazanması sağlanmaktadır.

Köpeğinizin aşıları tam olduğu halde alerji, kalp kurdu ya da yabancı cisim yutma sebebiyle de öksürüyor olabilir. Bu durumlarda, özellikle de köpek yabancı bir cisim yuttu ise paniğe kapılmadan hemen en yakın veterinere başvurarak bu sorunu hekimle birlikte çözme yoluna gitmek köpeğinizin sağlığı açısından en doğru davranış olacaktır.

Köpeklerde öksürük Çeşitleri

Köpeğiniz boğazına takılmış kemik parçasını çıkarmaya çalışıyormuş gibi kuru ve şiddetli bir şekilde öksürüyorsa soluk borusu iltihabı ya da canine cough denilen köpek öksürüğüne yakalanmış olabilir.  Yumuşak ve hırıltılı öksürük ise genellikle akciğer ya da kalp hastalığı belirtisidir. Kornaya benzer ses çıkaran, heyecanlanınca veya tasmayla çekilme halinde ortaya çıkan öksürük, soluk borusu çökmesine işaret ediyor olabilir. Genellikle küçük ırklarda görülür.

köpek

Endişelenmemiz gereken durumlar;

 • Eğer köpeğiniz 5 günden fazla süredir öksürüyorsa.
 • Öksürükle beraber daha uyuşuk ve hareket etmeye isteksiz hale geldiyse.
 • Öksürük köpeğinizde görülen bayılma veya yere yığılmayla ilişkiliyse.
 • Köpeğiniz yemeğe karşı ilgisizse ya da kusma veya ishal gibi başka rahatsızlıkları da varsa.
 • Köpeğinizin diş etleri solgun veya maviye çalan bir renkteyse

Hangi durumlarda endişelenmemize gerek yok;

 • Köpeğinizin öksürüğü hafifse ve bunun dışında başka bir rahatsızlığı yoksa.
 • Normal canlılığı yerindeyse, öksürük dinlenmeyle kendiliğinden iyileşecektir.

Öksürüğe sebep olan virüs çoğunlukla normalde sağlıklı fakat ufak yaştaki köpekleri etkiler. Erken teşhis ve tedavi edilmeyen kalp ve akciğer hastalıklarının üzücü sonuçları olabilir.

Köpek öksürüğüne ne iyi gelir

köpek

Genel bir kural olarak, veterineriniz tavsiye etmediği sürece köpeğinize insanlar için üretilmiş herhangi bir ilacı vermekten mutlaka kaçının. Köpeklerin ilaçları sindirme ve metabolizmaya katma biçimi, insan metabolizmasından çok farklı olduğu için; insanlar için üretilmiş ilaçlar köpek bünyesinde zehir etkisi gösterebilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.

Eğer köpeğinizin öksürüğü varsa, diğer köpeklerle temasından ve onu soğuk havalarda yürüyüşe çıkarmaktan kaçının. Veterinere götürene kadar sakince dinlenmesini sağlayın.Eğer ciddi bir problem olduğunu düşünüyorsanız, siz yine de veterinerinize başvurun ve köpeğinizin sağlık durumuna uygun tedaviyi başlatın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*