Köpeklerde Parvoviral Enteritis Hastalığı

Köpeklerde Parvoviral Enteritis Hastalığı

Parvoviral enteritis bir diğer adıyla kanlı ishal köpeklerde sık görülen çok bulaşıcı olan şiddetli kanlı ishal ile karakterize viral bir hastalıktır. Köpeklerde bu hastalığı meydana getiren etken canine parvo virüs tip 1 ve canine parvo virüs tip 2 dir. Her yaştaki hayvanın yakalanabildiği ancak özellikle bağışıklık sistemi ve savunma mekanizması gelişmemiş yavru köpeklerde hastalığın görülmesi yüksektir.

Kanlı ishal etkeni virüsü alan köpek bir hafta sonra klinik bulguları göstermeye başlar önce iştahsızlık, kusma ardından ishal ve ishalin devamıyla koyu renkli kanlı ishal ile devam eder. Hastada şiddetli halsizlik, su kaybı ve kan kaybı vardır. İki aydan küçük köpeklerde virüs kalbi etkileyerek, kalp krizinden dolayı ani ölümlere yol açabilir.

Tedavide su kaybı söz konusu olduğunda serum, antibiyotikler, bulantı kesiciler gerekirse klinik bulgulara yönelik müdahalelerin yanında spesifik serumda uygulanabilir. Tedavi hastanın vücut direncine bağlı olarak 3-5 gün sürer. Geç kalınmış klinik bulgular ilerlemiş ve vücut direnci çok küçük yavru köpeklerde tedavinin başarı şansı azalır.

Erişkin köpekler bu hastalığı çok daha hafif atlatır. Kanlı ishalin bulaşması solunum ve dışkı yoluyla olur ve hasta köpeğin diğer köpeklerle temasının engellenmesi son derece önemlidir. Kanlı ishalin aşısı vardır ve ve yavru köpek 1,5 aylık olduktan sonra 3 hafta aralıklarla en az 3 kere tekrarlanarak bağışıklık kazandırılır.

Tedavi ve Koruma Yöntemleri

Hastalığın net bir tedavisi yoktur. Yapılacak olan sıvı ve mineral takviyesiyle sıvı kaybı ortadan kaldırılmaya çalışılır. Hastalıktan korunmanın yolu aşılamadır. Yavru köpekler 6-8 haftalıkken aşılanmalıdır. Aşıları tamamlanmamış yavrular dışarıda gezdirilmemelidir.

köpek

Aşısız köpekler asla diğer köpeklerle buluşturulmamalıdır. Mama, su ve bulunduğu ortamın hijyenik olması gerekir. Yeni alınan yavru köpekler veteriner hekim tarafından muayene edilmeli dikkat ve özenle bakılıp beslenilmelidir. Teşhiste parvo test kitleri kullanılmalıdır.

Şiddetli ishale bağlı oluşan elektrolit ve sıvı kaybının serum verilerek giderilmesi gerekir. İshal önleyici ilaçlar hastalık etkenlerinin vücuttan atılması için kullanılmaz ve ishal engellenmez. Kusma önleyici ilaçlar, kanama durdurucu ilaçlar, şok durumu varsa kortikosteroidler ve vitaminler diğer hastalık etkenlerine karşı direnç için geniş spektrumlu antibiyotikler uygulanmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici immun serumlar ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. En az 2 hafta boyunca tedaviye devam edilmelidir.

Nasıl Önlem Almalıyız

köpek

Hastalıklı yavruların hemen izole edilmesi gerekir. Dokundukları eşyalar çok iyi dezenfekte edilmeli ve dışkıları temizlenmelidir. Aşıları düzenli olarak her yıl yapılmalıdır. Aşılama yapıldıktan sonra kısa bir sürede olsa virüsün ince bağırsaklarda çöp olarak dışkıyla dışarı atıldığı unutulmamalıdır. Bu nedenle toplu halde bulunan yavru köpeklerin hep beraber aşılanması gerekir.

Sonuç olarak septik şoka girmiş ve kanamalı ishalli hastalarda kalp yetmezliği de devreye girmişse iyileşme şansları çok yüksek değildir. Hastanın çok düzenli ve iyi bir şekilde sıvı ve antibiyotik tedavisine tabi tutulması gerekir. Hastanın ırkının ve yaşının da hastalığın seyrinde çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*