Papağan Bakımı Hakkında Bilgiler

papagan-hakkinda-herse

Papağan size alıştığı zaman,çok iyi bir ev arkadaşı oluyor.Mutlaka unutmamanız gerekir ki bu iri dostlar aynı zamanda da çok hassastırlar.Sevimli ev arkadaşınıza özenli ve temiz bakım sağlamalısınız.Papağanın suyunu ve yem kaplarını  her gün temizleyerek içini taze su ve yem koyun.

  Kafesi Düzenli Olarak Temizleme

Kafesin dibine gazete kağıtları sererek 2-3 günde bir bu kağıtları değiştirebilir ve temizlik işini kolaylaştırabilirsiniz.Çekirdek kabuk gibi yiyecek artıklarını dağılmış oyuncakları da kafesten düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Kafeste tutuğunuz oyuncakların temiz olmalarına dikkat edin kafes temizliği yaparken kuşlar için zararlı olmayan temizlik ürünleri kullanınız.Papağanın oyuncaklarını temizledikten sonra oyuncakları farklı yerlere yerleştirin.Papağanlar çok meraklı ve zeki hayvan türüdür.Etraflarında değişiklik olmasından hoşlanırlar.

Papağanınıza Konuşmayı Öğretmek

Bir çok papağan eninde sonunda sahibini taklit ederek bir iki kelime konuşmayı öğrenecektir ama ona gerçekten  çabalayarak  bir şeyler öğretmek istiyorsanız onunla mutlaka sürekli düzenli zaman geçirmeniz gerekir.

Papağana konuşma derslerinizi 10-15 dakikalık seanslar halinde verin.Basit bir sözcüğü karşısında devamlı tekrarlayarak ve onunla oyun oynayarak onu mutlu edebilir ve eğitim vermiş olursunuz.Evde konuşma tonunuza çok dikkat etmek gerekir.Çünkü papağanınız en çok duyduğu kelimeleri taklit eder.Sözcükleri kısa tutarsanız eğer papaganınız çok daha rahat öğrenecektir.Mesela papagınınıza günaydın yada merhaba Aylin gibi sözcükleri kullanabilirsiniz.

Papağanlar ne dediklerini anlayabilme özelliğine sahip hayvanlardır. Papağanınıza sizle iletişime geçmeyi öğretmeniz onun ne istediğini anlamanızı kolaylaştıracaktır.Örneğin kurabiye demenin ödül yiyeceği olduğunu  bilirse sizden bir yiyecek istediği zaman kurabiye diyecektir.

Papağanın Beslenmesi

Papağanlarda her gün aynı şeyleri yemekten hoşlanmazlar bu da pek sağlıklı olmayacaktır.Papağanların beslenmesi çeşitli pek çok besleyici değere sahip olmalıdır. Papaganınıza ne vermeniz gerektiğini veterinerin izle konuşmanızda fayda vardır fakat söylemek gerekirse pelet yem, tohum yeşil yapraklı sebzeler,meyveler,baklagillerden oluşan geniş  çaplı bir beslenme oluşturun.Önemli bilgi ise papağanınıza asla avokado,çikolata,alkol,kafein ve tuzlu şekerli atıştırmalık tan uzak tutun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*