Papağanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Papağanlar Hakkında İlginç Bilgiler

papağan

Papağanlar, sıcak iklimlerde gruplar halinde yaşayan, birçok türü bulunan oldukça renkli kuşlardır. Tropikal ormanlarda yaygın olarak bulunurlar. Yaşadıkları yer genellikle ağaçlardır. Yiyecekleri ayaklarıyla tutarak yerler. En sevdikleri yiyeceklerin başında çekirdek gelir. Çekirdek yemede insanlardan bile daha yetenekli olan bu kuşlar, kabuğunu yuvarlak dillerini kullanarak kolayca ayırıp yerler. Bunun dışında tohum, meyve ve sebzeleri severler.

Papağanlar oldukça sosyal kuşlardır. Sesleri taklit etmekte çok başarılıdırlar. Sık sık duydukları kelimeleri tekrar edebilirler. Papağanlar aynı zamanda iyi birer tırmanıcıdırlar. 250’den fazla türü bulunan Papağanların en bilinenleri: Kakadu, Jako, Lori, Dudu, Makav ve Muhabbet Kuşu’dur.

Papağanlar Hakkında Bilinmeyenler

Muhabbet kuşu ve sultan papağanı en popüler evcil hayvanlar arasındadır. İnsan sesini taklit etmeleriyle bilinirler, genelde tohum, meyve ve küçük tohumlarla beslenirler. Kakapo  papağanının nesli tükenme tehlikesi altındadır. 2010 yılı verilerine göre sayıları 130’un altındadır. Kakadular genelde siyah,gri ve beyaz tüylere sahiptirler.

papağan

Genelde papağanlar sıcak iklimde yaşarken kea papağanı soğuk iklimi,dağları tercih eder.Aynı zamanda kakapo papağanının akrabası olan kea’ların çok zeki oldukları pasaport,cüzdan,sakız çaldıkları biliniyor. Aynı zamanda en zeki kuşlar arasındadırlar. Bilim adamları 4 yaşındaki birinin zekasına sahip olduklarını düşünüyor.

Dünyanın en büyük kuşu olan kakapo kuşu uçamaz, yaklaşık 372 papağan türü vardır. Papağanlar genelde tek eşli yaşarlar.Üreme döneminde 2-8  yumurta yaparlar.17-35 gün arasında yumurtalar çatlar.Ve yavru papağanlar dünyaya gelir. Kakadu papağanları kafalarındaki tüyleri hareket ettirebilirler. Papağanlar 3.000 yıldan fazla bir süredir  evcil hayvan olarak olarak beslenmektedir.

Yumurtaları beyaz renktedir.Papağanlar, sevimlilikleri ve konuşma yetenekleri sayesinde yüzyıllardır insanlar tarafından beslenmektedir. Kafes hayatına en çabuk alışan kuş türüdür. Ömürleri yaklaşık olarak 30 yıldır. Daha çok yaşamaları yaşam koşullarına bağlıdır. Papağanların eğitimi büyük bir sabır ister.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*