Tüylü Dostunuzun Beslenmesi Neden Önemli

kopek-mamasi-onemi

Tüylü dostlarınızın beslenmesine gelişim ve sağlıklı olmaları açısından büyük önem göstermelisiniz. Dostunuzun midesine girecek olan besinlerin kaliteli olması oldukça önemlidir.  Uzun ve sağlıklı yaşamaları için günlük olarak dengeli bir diyet yapmaya ihtiyaç duyarlar.

kopek-beslenmesi

Köpeğimi Nasıl Beslemeli miyim ?

Öncelikle  Veterineriniz ile görüşerek beslenme konusunda detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Ne yedirmeniz ve neleri yasaklı tutmanız konusunda en doğru bilgiyi sunacaktır. Protein, mineral ve vitamin bakımından zengin olan mamaların nasıl verileceği dostunuzun yaşı, ırkı, sağlık durumuna göre belirli bir program dahilinde verilmelidir. Çok fazla ve çok az beslenmeden uzak durarak tam orta dengeyi sağlamalısınız. Peki köpek maması seçimi nasıl yapmalıyım diyorsanız mutlaka uzman kişilerden destek almalı ve FDA onaylı köpek maması seçimi yapmalısınız. Bu mamalar gelişim ve sağlık açısından yeterli bileşen eklenerek üretilmektedir.

Köpek Maması Değişimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bir çok hayvan dost sahibinin en zorlandığı konulardan biridir. Mama değişimi bazı köpek ırklarında büyük sorunlar haline gelmektedir. Mama değişim süreçleri bazı dostların hastalanmasına dahi neden olmaktadır. Bu süreci ortadan kaldırmak için yeni köpek maması %25 oranında kalan %75 ise eski oranda koyarak işe başlamalısınız. Bir kaç gün sonra bu oranı artırarak en son mama kabını iyice temizleyerek tamamen yeni mamaya başlamalısınız.

Dostunuz hala yemeyi reddediyorsa parçalanmış etler, sos yada sıcak su ekleyerek tatların iyice ortaya çıkmasını sağlayarak vermeyi denemelisiniz.  Her şeye rağmen dostunuz yeni mamayı yemeyi reddediyorsa bilinmesi gereken bazı noktalara dikkat etmek gereklidir;

  • Dostunuzun bu yeni mamayı yerken dişlerinde sorunlar olabilir
  • Çiğneme sorunu oluşabilir
  • Vücut ile uyuşmayan gıda bileşenlerine alerjik bir durum olabilir

Bu sorunlar tıbbı etkiler olduğu için mutlaka veteriner kontrolü yapılmalı ve buna göre tedavi planı oluşturulmalıdır. Köpeğinizin beslenmesi neden önemlidir genel sağlığı, uzun ve mutlu bir yaşam sürmesi, gerekli olan cilt ve tüy sağlığı için beslenme ve buna bağlı olarak köpek maması seçimi önem kazanmaktadır.

Evsel gıdalar dostlarınızın ihtiyaçları olan vitamin ve mineralleri yeterli şekilde karşılamazlar. Bu nedenle sizlerde küçük bir bebeği besler gibi tüylü dostunuzun beslenmesine özen göstermelisiniz.

mama-degisimi

Köpeğinizi masa atıklarınızla beslemeyin. Köpekleri için özel olarak üretilen evcil hayvanlarınız için besleyici olması ve riskli yemekleri yemelerinin önüne geçecektir.

Köpeğinizin asla yememesi gereken besinler;

  • Kuru üzüm ve ya üzüm
  • Çikolata
  • Soğan türleri

Şekerli gıdalar dişlerinde ve kemiklerinde sorunlara yol açar. Baharatlar ve yağlı besinler ise ishal ve kusmaya neden olabilir. Köpekler için tasarlanmış kuru, yaş ve ödül mamaları ile onun sağlığını destekleyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*